fbpx

Jak může zelená energetika snížit účet za klimatické škody

Jak může zelená energetika snížit účet za klimatické škody
  • Místo: ON-LINE
  • Termín: 13. 7. 2021

Studie v rámci scénářů mapuje možnosti rozvoje obnovitelných zdrojů energie v Česku do roku 2030 a k nim stanovuje přínosy v podobě snížení znečištění ovzduší. Prorůstové scénáře ukazují, že lze zvýšit výrobu obnovitelných zdrojů do roku 2030 o zhruba pětinásobek pro fotovoltaiku, na 12 tisíc megawatthodin ročně, a pro větrné elektrárny na zhruba sedminásobek proti dnešku, na necelých 5 tisíc megawatthodin.

Tento růst modeluje „Zelený“ scénář, který by tak zajistil potřebné snížení emisí do roku 2030 o 53,5 procenta oproti úrovni roku 1990. To by se promítlo ve snížení škod na zdraví a životním prostředí o 6,4 miliardy Kč a snížení negativních dopadů ze změny klimatu o 18 miliard Kč. Pozitivní zprávou je pak příležitost k vytvoření 108 tisíc pracovních míst v sektoru zelené ekonomiky.

Téma doplní komentáře k očekávanému představení aktualizace evropské směrnice pro cíle v oblasti budování obnovitelných zdrojů energie a doporučení pro aktualizaci českých závazků nebo nastavení podpory pro zelenou energetiku.

Program:
Milan Ščastný, Lukáš Rečka, Centrum pro otázky životního prostředí, Univerzita Karlova: Možnosti rozvoje obnovitelných zdrojů do roku 2030 – představení studie a navazující debata s autory

Na představení studie naváže panelová debata, které se vedle autorů studie zúčastní také:
Luděk Niedermayer, poslanec Evropského parlamentu, 1.místopředseda Hospodářského a měnového výboru (ECON)
Martin Sedlák, ředitel Svazu moderní energetiky
Jan Habart, předseda CZ Biom
Jan Troják, ředitel projektového financování ČSOB

Debatou bude provázet Veronika Sedláčková, redaktorka Seznam Zprávy.

Debaty se můžete zúčastnit osobně v JazzDock. V případě zájmu o osobní účast prosíme o předchozí registraci pomocí tohoto formuláře a příchod 20 minut před začátkem akce. Platné jsou pouze potvrzené registrace. Po skončení akce bude prostor pro volnou debatu a připraveno lehké občerstvení. Prosíme také o dodržení aktuálně platných mimořádných nařízení vlády v oblasti zdravotních omezení.

Diskuze lze sledovat také on-line prostřednictvím:
ZOOM včetně možnosti zapojit se do debaty. Registrace zde
webu ČTK