fbpx

Konferenci s názevem Chytrá energie pro podnikání a města upořádali Velvyslanectví Nizozemského království v ČR, Aliance pro energetickou soběstačnost, Glopolis a Úřad vlády ČR. Patneři konference byli Solární asociace, Erste Corporate Banking a Obnovitelně.cz. Cílem konference bylo ukázat, jak firmy a obce mohou posílit energetickou soběstačnost využíváním vlastních projektů obnovitelných zdrojů. Příkladem je pivovar Heineken, který k výrobě piva využívá solární energii a omezuje spotřebu vody. Nizozemské Sluneční město, ve kterém žije 10 000 obyvatel, je zase soběstačné díky speciálně navrženým domům a využívání slunce a větru.

Přinášeme vám záznam prvního bloku, který se zaměřil právě na možnosti využití šetrných zdrojů v podnikání.

Nizozemsko patří mezi evropské země, které zaujaly velmi odpovědný postoj k řešení klimatických změn. Mezi priority patří energetické úspory v průmyslu a stavebnictví, využívání solární a větrné energie a zpracování biomasy. „Nizozemí dlouhodobě pracuje na vývoji spolehlivých a dostupných energetických řešení, která budou směřovat ke snížení závislosti na fosilních palivech na minimum,“ říká velvyslanec Nizozemska v České republice, Eduard W. V. M. Hoeks.

 

 

Pivovar Heineken vaří pivo v Singapuru na solární energii, díky fotovoltaickým panelům na pivovaru. V Rakousku využívá energii z bioplynové stanice, kde zpracovává odpad z výroby piva. V české republice se firma snaží o snížení spotřeby vody a využívání lokálních surovin. „Všichni bychom se měli zapojit do snahy snížit emise oxidu uhličitého a omezit globální oteplování. Heineken se tomuto tématu věnuje svým programem Brewing a Better World. Využívání obnovitelných zdrojů dává smysl z hlediska ochrany životního prostředí, ale i z pohledu efektivity podnikání,“ říká Jan-Willem Vosmeer, manažer Udržitelného rozvoje ve společnosti Heineken.

 

Jan-Willem Vosmeer, manažer Udržitelného rozvoje ve společnosti HEINEKEN. Informace o českých pivovarech ve skupině HEINEKEN doplňuje Jana Pikardová, PR a CSR Manager HEINEKEN Česká republika, a.s.

Jan-Willem Vosmeer – Brewing a Better World (prezentace ke stažení – zde)

Nizozemské příklady zelených řešení na konferenci doplila prezentace společnosti ŠKO-ENERGO, která zajišťuje dodávky energii pro automobilku ŠKODA. Její výkonný ředitel Jaromír Vorel uvedl, že se automobilka bude soustředit na nahrazení uhlí, který by mělo být nahrazeno do roku 2035 biomasou. Ta již nyní pokrývá 30 procent potřebného paliva.

 

Jaromír Vorel, ŠKO-ENERGO

Jaromír Vorel, ŠKO-ENERGO – Nové trendy a inovace v průmyslové energetice (prezentace ke stažení – zde)

Česko je na chvostu ve čtyřech ze čtyř hlavních odvětví,“ řekl Vojtěch Kotecký z institutu Glopolis. „Přitom jako země se silnou průmyslovou tradicí a prvotřídními inženýry bychom mohli a měli být vepředu. Stát musí našim podnikům vytvořit slušné, stabilní a předvídatelné podmínky, aby měly chuť se pustit do inovací,“ dodal.

 

Vojtěch Kotecký, Glopolis
Vojtěch Kotecký, Glopolis – Proč budete chtít obnovitelné zdroje, i když fandíte atomu nebo uhlí​ (prezentace ke stažení – zde)
Irena Plocková z České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj a členka vládního Výboru pro udrželnou energetiku pak doplnila svůj pohled na možnosti energetické soběstačnosti využitím obnovitelných zdrojů nebo zvyšováním energetické účinnosti budov či výrobních procesů.
Irena Plocková z České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj a členka vládního Výboru pro udrželnou energetiku
Irena Plocková, ČPRUR – Posílení energetické soběstačnosti využitím obnovitelných zdrojů nebo zvyšováním energetické účinnosti budov či výrobních procesů
(prezentace ke stažení – zde)
Moderovaná debata mezi účastníky prvního panelu a hosty konference. Moderuje Nikita Poljakov, Hospodářské noviny: