fbpx

Konferenci s názevem Chytrá energie pro podnikání a města upořádali Velvyslanectví Nizozemského království v ČR, Aliance pro energetickou soběstačnost, Glopolis a Úřad vlády ČR. Patneři konference byli Solární asociace, Erste Corporate Banking a Obnovitelně.cz. Cílem konference bylo ukázat, jak firmy a obce mohou posílit energetickou soběstačnost využíváním vlastních projektů obnovitelných zdrojů. Příkladem je pivovar Heineken, který k výrobě piva využívá solární energii a omezuje spotřebu vody. Nizozemské Sluneční město, ve kterém žije 10 000 obyvatel, je zase soběstačné díky speciálně navrženým domům a využívání slunce a větru.

Přinášeme vám záznam druhého bloku, který se zaměřil právě na možnosti využití šetrných zdrojů ve městech.

Nizozemské Sluneční město (The City of Sun) pro 10 000 obyvatel přijel představit jeho architekt, Ashok Bhalotra. Jde o energeticky soběstačné sídlo, které využívá solární a větrnou energii a přírodní systém čistění vody. Domy jsou zároveň navrženy tak, aby spotřeba jejich energie byla co nejnižší. Město chce dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality, tedy nulové uhlíkové stopy.

 

Architekt a urbanista Ashok Bhalotra

Ashok Bhalotra, KuiperCompagnons – Pojďme malovat zelená města: energie slunce a větru v nizozemském projektu Slunečního města (prezentace ke stažení – zde)

Náměstek brněnského primátora Martin Ander doplnil jihomoravský pohled na rozvoj šetrné energetiky ve městech. Brno například díky projektům energetické renovace budov šetří ročně 23 milionů na provozních nákladech.

 

Martin Ander, náměstek pro životní prostředí, město Brno
Martin Ander, náměstek brněnského primátora: Chytré Brno staví na inovacích, udržitelné mobilitě a předcházení vzniku odpadu (prezentace ke stažení – zde)
Martin Wachtl ze společnosti Energie ČS, která spadá pod skupinu ERSTE, hovořil o možnostech využití biologicky rozložitelné části kumunálního odpadu v obecních nebo městských bioplynových stanicích. Takové řešení může municipalitám přínést čistou elektřinu, teplo a po vyčištění také biometan využitelný například ve veřejné dopravě.
Martin Wachtl, Energie ČS

Martin Wachtl (Energie ČS) představil možnosti využití biomasy (bioodpadů) pro energie v oblasti municipalit (prezentace ke stažení – zde)

Druhý blok konference věnované využití obnovitelných zdrojů ve městech a obcích uzevřel Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost. Zaměřil se na zajímavé příklady měst a budov, které mohou být energeticky soběstačné díky vlastním, šetrným zdrojům energie. „Vzájemná inspirace mezi progresivními přístupy, výměna zkušeností i sdílení vizí, která proběhla na konferenci Chytrá energie pro podnikání a města, může pomoci při hledání nejvýhodnějších řešení na cestě k nízkouhlíkové ekonomice. Jako klíčový společný jmenovatel dalšího rozvoje obnovitelných zdrojů v rámci nizozemských i českých projektů vyplynula důležitost přizvání veřejnosti od samého počátku přípravy nových projektů šetrné energetiky,“ uzavřel svou přednášku Martin Sedlák.

 

Martin Sedlák, Aliance pro energetickou soběstačnost

Martin Sedlák, AliES – Města s progresivními koncepcemi (prezentace ke stažení – zde)