Novinky ze světa moderní energetikyTým AliES pro vás každý měsíc vybírá ty nejprogresivnější studie a sleduje trendy doma i ve světě, kterými se ubírá dnešní moderní energetiky. Ve výběru novinek za měsíc září najdete novou studii potenciálu obnovitelných zdrojů do roku 2030 společnosti Deloitte založenou na ekonomických datech, zprávu o tom, že kampaň Nová energie Česka podpořil sedlák z Hané a mnoho občanů z celé republiky, pozvánku na blížící se konferenci Share Your Energy, která do Prahy přiveze velmi zajímavé hosty. V září byly v Česku spuštěny dva unikátní projekty: nejmodernější hybridní fotovoltaická elektrárna s akumulací do baterií v ostravském logistickém centru společnost ADLER Czech a největší bateriové úložiště v ČR v Plané nad Lužnicí. A uniknout nám nemohla klimatická konference OSN v New Yorku.

Pro přihlášení k odběru se prosím přihlašte k odběru newsletteru naspodu titulní stránky www.alies.cz
 
Příjemné a inspirativní čtení Vám přeje tým AliES.
Víc obnovitelných zdrojů energie, než je v národním plánu, nezatíží rozpočet a navíc pomůže ekonomice

Navýšení podílu obnovitelných zdrojů energie v ČR na více než 23 % v roce 2030 lze dosáhnout bez dodatečného zatížení veřejných zdrojů. Navíc to pomůže modernizaci energetického sektoru a podpoří českou ekonomiku. Vyplývá to ze studie Deloitte Rozvoj obnovitelných zdrojů do roku 2030. Základní scénář současného Národního klimaticko-energetického plánu (NKEP) přitom počítá s podílem 20,8 %. Vyšší podíl po Česku požaduje Evropská komise. Studii samotnou a více informací o ní najdete zde.

Sucho a nic pro příští generaci. Zemědělec z Hané účtuje vládě neřešení změn klimatu

Kampaň Nová energie Česka zapojuje širokou veřejnost do výzvy s cílem podpořit modernizaci české energetiky. Svaz moderní energetiky představuje svůj první spot. Cílem je oslovit veřejnost s tématem, které přispěje k řešení klimatických změn – tedy vyřešit dopady, mezi které patří sucho a to od základů. Jako východisko doporučuje rozvoj obnovitelných zdrojů. Ty mohou nahradit spalování uhlí při výrobě elektřiny. Právě na českou energetiku připadá největší podíl českých emisí (přes 40 %), výroba elektřiny je pak zodpovědná za celou čtvrtinu emisí přispívajících ke změně klimatu. Podíl uhlí může rychle snížit rozvoj obnovitelných zdrojů. Česko však v rozvoji moderní energetiky zaostává za dalšími evropskými státy. Rozvoj šetrných zdrojů energie nemá potřebné zastání u vlády. Proto Svaz moderní energetiky připravil výzvu Nová energie Česka, kterou mohou svým hlasem podpořit lidé na www.novaenergieceska.cz. Přes dvě minuty dlouhý spot je z produkce nice.film. Hlavními tvůrci jsou režisér Jan Látal a produkční Jan Pažin.

Inspiraci pro udržitelnost a energetiku přivezou v říjnu do Prahy už podruhé světoví tech inovátoři

První energeticky soběstačná čtvrť na světě se staví ve Valencii, nejudržitelnější budova světa, kde sídlí mezinárodní olympijský výbor, stojí v Lausanne a první gastromarket, který pohání 100% zelená elektřina, je v Praze. Autoři nejen těchto inovací, nejzajímavější světoví tech energetici, ekoinženýři a lídři inovací z globálních firem přijíždějí do Česka. V Praze budou 16. října sdílet své zkušenosti, inspiraci i osvědčená řešení na 2. ročníku konference Share Your Energy.

Největší baterie v Česku byla připojena k síti. Domácnosti by energie z ní stačila na rok

Největší bateriové úložiště v ČR má výkon 4 MW a kapacitu 2,5 MWh. Pro energetický zdroj C-Energy přináší celou řadu funkcionalit, zejména zvýšení flexibility stávajících generátorů elektřiny vedoucí k dalšímu posílení schopnosti zajistit příznivé ceny energií. Průměrná česká domácnost by z instalovaných baterií mohla napájet svá elektrická zařízení až 1 rok, elektromobil by na jedno nabití ujel 12 500 km (cca vzdálenost z Plané nad Lužnicí do kambodžského Phnompenu). Bateriové úložiště používá technologii Siemens SIESTORAGE. Podrobnosti najdete na Obnovitelne.cz

Unikátní fotovoltaický systém dá energetickou nezávislost ostravskému logistickému centru

V Česku provoz jednoznačně nejmodernějšího hybridního fotovoltaického systému s akumulací do baterií zahájila v září společnost ADLER Czech v rámci svého logistického centra v Ostravě-Kunčičkách. Kombinace 947 fotovoltaických panelů na střeše a plášti objektu s velkokapacitní baterií a kogeneračními jednotkami zajistí téměř stoprocentní pokrytí spotřeby elektrické energie celého objektu. Spolu s tím zabezpečí také nabíjení vysokozdvižných vozíků a elektromobilu. Podrobnosti zde.

Klimatická panika není cesta, radí český zástupce v klimatickém panelu OSN Radim Tolasz

„Řešením problematiky klimatických změn rozhodně není panika, ale racionální řešení založené na faktech,“ říká klimatolog a meteorolog Radim Tolasz, který působí jako vedoucí oddělení klimatické změny na Českém hydrometeorologickém ústavu a od roku 2014 zastupuje Českou republiku v Mezivládním panelu pro změnu klimatu IPPC. Rozhovor s Radimem Tolaszem si můžete přečíst zde.