Novinky ze světa moderní energetiky

 

Tým AliES pro vás každý měsíc vybírá ty nejprogresivnější studie a sleduje světové trendy, které určují směr vývoje dnešní moderní energetiky.  Únorové vydání píše o trendech čisté mobility v Číně a technologickém pokroku baterií, energetických úsporách v Německu a výhledu v energetice do roku 2019 od těžařské firmy British Petroleum.
Pro přihlášení k odběru se prosím přihlašte k odběru newsletteru na spodu titulní stránky www.alies.cz
Příjemné a inspirativní čtení Vám přeje tým AliES.

British Petroleum vidí obnovitelné zdroje jako nejrychleji rostoucí zdroj nové energie

British Petroleum (BP) vydalo svůj každoroční energetický výhled, kde mimo jiné analyzuje růst jednotlivých zdrojů energie ve světě a poukazuje na trendy, které vnímá jako klíčové pro blízkou budoucnost světové energetiky. Jako zásadní výzvu vidí nutnost vyrábět a dodávat čím dál tím větší množství energie a zároveň snižovat uhlíkovou stopu této energie.

K tomu mají více než z poloviny přispět obnovitelné zdroje, které budou podle BP v následujících 20 letech nejrychleji rostoucím zdrojem energie v historii. Co se elektroenergetiky týče, zde by měly tvořit 75 % veškeré nově vyrobené energie. Větrná energetika by měla růst o 500 % do roku 2040, zatímco sektor solární energetiky by se měl zdesetinásobit. To vše díky neustále klesajícím cenám a stále trvajícímu technologickému pokroku.

Ve svém „vývojovém scénáři“, který je založen na vývoji posledních let odhaduje BP nárůst energetické poptávky ve světě o 1/3 do roku 2040, poháněný především Indií, Čínou a dalšími Asijskými státy. Tři čtvrtiny tohoto nárůstu připadne na průmysl a sektor budov.

V porovnání se zprávou z minulého roku, Čína nyní ukazuje o 7 % nižší růst spotřeby energie v následujících letech a růst obnovitelných zdrojů si polepšil o 9 %. Indie se tak stala nejhladovější zemí po energii a brzy by se měla stát i nejlidnatější zemí světa. Naopak nikoho nepřekvapí, že BP odhaduje růst ropného průmyslu nejméně na dalších 10 let s nutností miliardových investic pro udržení schopnosti stabilně dodávat dostatečné množství ropy.

Celý report ke stažení ZDE.

Nárůst jednotlivých zdrojů energie a emisí podle různých scénářů BP. Nejpravděpodobnější scénář je tzv. Evolving transition.

Zdroj: British Petroleum

Světové HDP se ve všech vývojových scénářích BP do roku 2040 minimálně zdvojnásobí poháněno rychle rostoucími rozvojovými trhy.


Čína ke konci roku 2018 vyrobila ¾ všech lithium-iontových baterií a prodala 60 % všech elektromobilů na světě

Kdo chce pochopit světový trh s čistou mobilitou, musí nejprve pochopit ten čínský. Nad rámec výše zmíněných čísel, je v Číně momentálně postavena polovina světové nabíjecí infrastruktury pro elektromobily. Již přes 7 % všech prodaných aut v Číně je elektrických (toto číslo roste v průměru o 118 % od roku 2011). Prodej aut se spalovacími motory v listopadu 2018 dokonce poklesl o 20 % v porovnání s rokem 2017. Bude zajímavé sledovat další vývoj v prodeji elektromobilů v tomto dynamickém prostředí.

Nedávno jsme také informovali o „zelenání“ taxíků v nejrychleji rostoucím městě Číny, kde nyní funguje více než 21 tisíc elektro taxíků. V roce 2018 se také v Šen-Čenu prodalo na 85 tisíc vozidel na elektrický pohon, v Šanghaji to bylo 80 tisíc. V Evropě vede Norsko a Německo se 72 tisíci prodaných vozů za rok 2018.

Ceny lithium-iontových baterií navíc od roku 2010 poklesly o 85 % a odhaduje se, že v roce 2024 se cena poprvé v historii dostane pod 100 dolarů za kilowatthodinu (v současnosti je cena zhruba dvojnásobná). Zároveň se zvyšuje množství energie, které jsou výrobci schopni vtěsnat do 1 kg baterie. Například u velmi oblíbeného elektromobilu Nissan Leaf se hustota energie na 1 kg baterie zvýšila od roku 2011 z 80 Wh/kg na 130 Wh/kg. To znamená větší dojezd se stejnou velikostí baterie. Nejlepší elektromobily navíc dnes nabízejí záruku na baterie po dobu 8 let a 160 tisíc najetých kilometrů. Trh se opravdu mění a bude velice zajímavé sledovat další konkurenční boj, který dále přihrává technologickému vývoji.

Více o čínském trhu s elektromobilitou ZDE.


Renovace budov uspořily za minulý rok v Německu množství emisí vyprodukované ročně Lucemburskem

Německé Ministerstvo pro ekonomické záležitosti a energetiku zveřejnilo data ukazující na úsporu téměř 10 milionů tun emisí CO2 v roce 2018 díky energetickým úsporám, které pomohla financovat Německá rozvojová banka (KfW). Přes 85 % úspor bylo dosaženo chytrými renovacemi starých energeticky neefektivních budov. Díky státem podporovanému financování se mezi lety 2006-2018 podařilo zrenovovat na 5,6 milionu obytných jednotek. Sektor budov v Německu tvoří asi třetinu všech emisí CO2 a 2/3 všech obytných budov byly postaveny před rokem 1979, kdy byly zavedeny první standardy pro zateplování v Německu. Více info ZDE.

Další novinkou pro německé domácnosti je akvizice největší virtuální elektrárny na trhu, obchodníka s domácími bateriemi a disruptora klasické energetiky v Německu. Firma Sonnen byla totiž koupena holandskou těžařskou firmou Shell, což opět ukazuje na chuť ropných firem stát v popředí moderních energetických řešení. Ve stejnou chvíli navíc na trh uvedla podobný produkt s názvem Junelight firma Siemens. Tato chytrá baterie dokáže předikovat výkon střešních panelů podle počasí a kombinovat ho s odhadovanou spotřebou domácnosti na základě naučených vzorců chování. Celý systém tak dokáže velmi efektivně pracovat s energií.

Zdroj: Německé Ministerstvo ekonomických záležitostí a energetiky

V Německu bylo v roce 1998 méně než 1 % obnovitelných zdrojů a zhruba 100 výrobních aktiv energie. V roce 2017 tvořily OZE více než 35 % produkce energie z 1,7 milionů výrobních zdrojů.


Potkejte se s námi na Veletrhu Amper 2019 a seznamte se s trendy moderní energetiky

Aliance pro energetickou soběstačnost společně s Obnovitelně.cz pro vás připravuje den nabitý moderní energetikou. V rámci veletrhu Amper 2019 se můžete těšit na nejnovější trendy v oblasti fotovoltaiky, akumulace nebo chytrých budov.  Ve čtvrtek 21.3. (9:00-15:45) na brněnském Výstavišti vystoupí české firmy, které jsou lídry v těchto oborech nejen u nás, ale i v zahraničí. Naši hosté také okomentují očekávané změny v legislativě a příležitosti získání finanční podpory pro nové projekty.

Představeny budou také inovativní a progresivní firmy z ČR, které tvoří páteř kampaně Aliance pro energetickou soběstačnost Klub moderních firem. Víte o firmě, která je v popředí využívání moderních technologií, obnovitelných zdrojů nebo čisté mobility? Dejte nám vědět a pomozte tak rozvíjet progresivní přístup k podnikání.

Pozvánka ZDE.


Aktualne z moderni energetiky