V říjnovém souhrnu toho nejdůležitějšího ze světa moderní energetiky přinášíme informace o nejnovějších zprávách Mezinárodní energetické agentury věnovaných obnovitelným zdrojům, výzvu 24 senátorů k ambicióznějšímu snižování emisí skleníkových plynů, Nobelově ceně za chemii udělenou vynálezcům lithium-iontových baterií, exportním potenciálu českých nízkouhlíkových technologií, největší plovoucí solární elektrárně v Evropě a řadu dalších zajímavostí. 
Příjemné a inspirativní čtení Vám přeje tým AliES.

Pro přihlášení k odběru se prosím přihlašte k odběru newsletteru naspodu titulní stránky www.alies.cz.
Obnovitelné zdroje v následujících pěti letech vzrostou o 50 %

Mezinárodní energetická agentura IEA vydala zprávu, která obsahuje pětiletou predikci rozvoje obnovitelných zdrojů po celém světě. Podle té by se celkový instalovaný výkon obnovitelných zdrojů měl do roku 2024 navýšit o 50 %, což odpovídá celkovému výkonu USA (1 200 GW). Hlavním zdrojem by se měla stát fotovoltaika, zejména decentralizované instalace, následovaná pevninským větrnými turbínami. Na první příčce v rozvoji obnovitelných zdrojů by měla být Čína, následována zeměmi EU, USA a Indií. Podrobně viz.

Klíčový vzkaz ze Senátu: vláda má mít více ambicí v moderní energetice

Skupina 24 senátorů a senátorek dnes vyzvala ministra průmyslu Karla Havlíčka, aby připravil více ambiciózní klimaticko-energetický plán. Jde o zásadní dokument, který určí míru rozvoje obnovitelných zdrojů v příštím desetiletí. Vláda totiž sestavila dokument, který sází na kontroverzní řešení, jakými jsou biopaliva první generace a naopak pomíjí technologie větrných nebo solárních elektráren.

Nedostatek elektřiny lze řešit růstem obnovitelných zdrojů. Dám jim vláda šanci?

Z hodnocení elektrizační soustavy od společnosti ČEPS, které prezentoval ministr průmyslu K. Havlíček, vyplývá, že Česku může po roce 2030 hrozit ztráta energetické soběstačnosti a budeme muset kupovat drahou elektřinu ze zahraničí. Toto zjištění by mělo podle Svazu moderní energetiky vést zejména k přepracování návrhu Národního klimaticko-energetického plánu, který počítá s navýšením podílu obnovitelných zdrojů v produkci elektřiny o pouhý jeden procentní bod. Současně je nutné aktualizovat Státní energetickou koncepci, která také pracuje se zastaralými možnostmi rozvoje obnovitelných zdrojů a nepočítá s dnešním nástupem technologií pro akumulaci energie. MPO momentálně sází především na výstavbu nových jaderných bloků, které však nebudou dokončeny před rokem 2035. Podrobněji viz.

Baterie změnily svět a mohou ho zachránit. Jejich vynálezci dostali Nobelovu cenu

Letošní Nobelovu cenu za chemii získali Američan John Goodenough, britsko-americký vědec Stanley Whittingham a Japonec Akira Jošino. Všichni tři za vývoj lithium-iontových baterií, které se v současné době využívají po celém světě k napájení přenosných elektronických zařízení. Proč si právě tento vědecký objev a vynález zaslouží podle Královské vědecké společnosti Nobelovu cenu za chemii, se dočtete zde.

Miliardy v energetice pro české firmy. Nejvíc šancí je v Latinské Americe, Asii a chytrých sítích, ukazuje nová publikace

Čtrnáct zahraničních trhů s potenciálem zakázek v celkové výši za stovky miliard EUR pro výrobce dekar-
bonizovaných zdrojů energie. Ve kterých zemích a jak si z příležitostí v oblasti moderní energetiky ukrojit, ukazuje publikace Zapojení moderní energie – exportní příležitosti pro moderní energetiku. Tu dnes českým exportérům představili její tvůrci ze Svazu moderní energetiky, agentury CzechTrade a České exportní banky na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně za účasti ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka.

Podle Mezinárodní energetické agentury vzroste výkon mořských větrných elektráren v následujícím desetiletí na čtyřnásobek

Na konci roku 2018 bylo v zemích EU instalováno 20 GW mořských větrných elektráren. Platné národní a evropské politiky by měly v následujícím desetiletí zajistit minimálně čtyřnásobný nárůst této kapacity a významně tak přispět k dekarbonizaci EU. V minulých letech vývoj umožnil budovat násobně větší mořské větrné turbíny a očekává se, že do roku 2030 se objeví turbíny o výkonu 15-20 MW, které svojí výškou budou dosahovat Eiffelovy mořských větrných turbín věže. To jsou hlavní závěry speciální zprávy Mezinárodní energetické agentury, zatím nejucelenější studie věnované mořským větrným elektrárnám, zveřejněné v Dánsku.

Česká veřejnost podporuje ambiciózní cíle pro obnovitelné zdroje

Z aktuálně zveřejněných výsledků veřejného mínění v zemích EU k problematice klimatické změny plyne, že naprostá většina, tedy 83 % respondentů v ČŘ si přeje, aby vláda stanovila ambiciózní cíle, jak navýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů, a 82 % z nich chce podporovat opatření na zlepšení energetické účinnosti do roku 2030. 74 % dotázaných také souhlasí, že by přechodu na čisté energie měla být poskytována větší podpora z veřejných financí. Podporu tak dostává úsilí ekologických organizací o změnu vládního návrhu Národního integrovaného energetického a klimatického plánu ČR do roku 2030, který by ve své dnešní podobě znamenal stagnaci ve využívání dostupné sluneční a větrné energie i nevyužitý potenciál snižování energetické spotřeby. Výsledky evropského výzkumu rovněž ukazují, že 71 % Čechů považuje změnu klimatu za velmi vážný problém a 89 % souhlasí s tím, aby se Evropská unie stala do roku 2050 klimaticky neutrální. Podrobnosti viz.
Na jihu Francii spustili na hladinu největší plovoucí solární elektrárnu v Evropě

Údolí řeky Róny na jihu Francie je slavné zejména díky tamějším vinicím a vínu, které se z tamějších hroznů vyrábí. A nyní se k jeho věhlasu může připojit také solární projekt největší plovoucí fotovoltaické elektrárny v Evropě. Projekt O’MEGA1 je 17 megawattová solární elektrárna, která se nachází poblíž měst Orange a Avignon. Oproti největší mořské větrné elektrárně Hywind ve Skotsku s instalovaným výkonem 1 500 MW, která vyrábí elektřinu až pro 1 milion domácností, je to poměrně malý výkon. Ale podle odhadů můžou v následujících letech podobných projektů vzniknout desítky tisíc. Jenom ve Francii se potenciál plovoucích solárních elektráren odhaduje na 20 GWp instalovaných na 1 300 místech, zejména v bývalých průmyslových oblastech, vodních nádržích a přehradách.

Solární perpetum mobile: fotovoltaické panely vyrobené pomocí obnovitelné energie

Největší světový výrobce solárních panelů, čínská společnost Jinko, se zavázal, že do roku 2025 dosáhne 100% obnovitelných dodávek elektřiny pro své továrny. Stává se tak vůbec prvních výrobcem fotovoltaických modulů, který plánuje zajistit čistě zelený řetězec energie. O konkrétních závazcích společnosti se dočtete více zde.

Miliardy v energetice pro české firmy. Nejvíc šancí je v Latinské Americe, Asii a chytrých sítích, ukazuje nová publikaceOlympijský dům v Lausanne – sídlo Mezinárodního olympijského výboru – je považován za nejekologičtější budovu na světě. Elektřinu, chlazení a teplo zajišťuje voda z přilehlého jezera a slunce. Během jeho stavby se zrecyklovalo 95 % stavebního materiálu, které stály původně na pozemku, kde budova vyrostla. Jaké jsou přednosti Olympijského domu a za jakých okolností vznikal nám odpovídala jeho spolutvůrkyně Camille Orthlieb.


Klimatické hnutí není jen Greta. Jsme pestřejší, říká spoluorganizátorka studentských stávek v Brně

Víc než 500 mladých lidí z celého světa se zúčastnilo studentského klimatického summitu OSN v New Yorku, kde sdíleli zkušenostech s klimatickým hnutím ve svých zemích. Mezi nimi nechyběla Lucie Smolková, jedna z organizátorek studentských stávek za klima Fridays for Future v Brně, která byla vybrána do stovky podpořených studentů z více než sedmi tisíc žadatelů. Lucie Smolkové jsme se zeptali na její dojmy ze samotného summitu, jak na ni zapůsobilo setkání s českým premiérem Andrejem Babišem a co chystá po návratu do Česka.