Novinky ze světa moderní energetiky

 

Tým AliES pro vás každý měsíc vybírá ty nejprogresivnější studie a sleduje světové trendy, které určují směr vývoje dnešní moderní energetiky. Květnové vydání píše o ekonomických benefitech odstavování uhelných elektráren a jejich náhrazováním obnovitelnými zdroji, nových nákupech větrné energie ze strany Microsoftu nebo nahrazování dieselových dodávek nízkouhlíkovými alternativami v sousedním Německu.
Pro přihlášení k odběru se prosím přihlašte k odběru newsletteru na spodu titulní stránky www.alies.cz
Příjemné a inspirativní čtení Vám přeje tým AliES.

Obnovitelné zdroje a akumulace ušetří energetickým firmám stovky milionů dolarů

Americká energetická firma PacificCorp, která provozuje několik desítek uhelných elektráren na západě Spojených států, si nechala vypracovat ekonomickou analýzu provozování svých konvenčních zdrojů v porovnání s přechodem na moderní energetické zdroje. Čísla ukazují, že předčasné uzavření (do roku 2022) čtyř nejméně ekonomických uhelných elektráren z portfolia společnosti, by zákazníkům  ušetřilo 248 milionů dolarů v následujících 20 letech. To vše bez ohrožení stability přenosové soustavy.

Nahradit by je měly především solární a větrné elektrárny ve spojení s 300-500 megawatty bateriových úložišť. Firma vlastněná Warrenem Buffettem již dříve oznámila svůj plán na téměř 3,5 miliardovou investici do obnovitelných zdrojů. Brzdou v rozvoji jsou momentálně přísnější zákony v oblasti odstavování uhelných zdrojů, které se prosadily například ve státě Wyoming. Ten patří mezi historicky silné uhelné regiony, kde si odklon od uhlí tisíce lidí zatím nedokáže představit.

Uhelné elektrárny jsou ve Spojených státech čím dál méně ekonomické na provoz, a to především kvůli jejich nízkému kapacitnímu využití a environmentálním dopadům. Americká organizace Sierra Club zdůrazňuje, že současné analýzy berou v potaz pouze ekonomické benefity odstavení uhelných elektráren a nezapočítávají další socioekonomické a environmentální výhody, které by předčasné odstavení uhelných zdrojů přineslo.

Více ZDE.


Microsoft věří ve větrnou energii. Nově nasmlouval 90 megawatt výkonu v Evropě.

Firma Microsoft podepsala 15ti letý kontrakt na odkup elektrické energie formou přímých dohod (Purchase Power Agreement) s developerem Eneco. Smlouva je na kapacitu 90 megawatt větrné energie z plánovaného větrného parku Borssele, který se začne budovat v roce 2022. Toto je již druhá smlouva společnosti Microsoft v Nizozemsku za poslední rok. Celková hodnota nasmlouvané elektrické energie v Microsoftu v Nizozemsku činí 270 megawatt, což je jedna z největších hodnot mezi firmami podnikajícími v Nizozemsku. Pro Microsoft to je 14. takováto dohoda rozšiřující její světové portfolio na 1,5 gigawatty nasmlouvaného výkonu z obnovitelných zdrojů.

Projekt mořského větrného parku Borssele III/IV je jeden z největších mořských parků světa s plánovanou instalovanou kapacitou 731,5 megawatt, který dostal od Nizozemské vlády 15ti letou licenci na výrobu elektrické energie s výkupní hodnotou 54,50 EUR/MWh. To je o 25 % levnější cena než u první aukce Borssele 1 & 2, kde byla vysoutěžena cena 72 EUR/MWh.

Do projektu nainvestovala i Nizozemská těžařská firma Shell, která má 20% podíl na projektu. Projekt by se měl začít stavět koncem roku 2019 a dodavatelem technologie bude firma Vestas.

 


DHL testuje nové dodávky poháněné palivovými články. Ujedou přes 500 kilometrů.

Německá přepravní společnost DHL se spojila s výrobcem elektro dodávek Streetscooter (momentálně dováží elektro dodávky i do ČR) a testuje nový druh dodávky poháněný vodíkem. Snaží se tak nahradit svou dieselovou flotilu, která je momentálně jedinou formou přepravy na delší vzdálenosti. Změnit by to mohly právě palivové články, ve kterých sloučením vodíkového paliva s kyslíkem dochází ke vzniku elektřiny, tepla a vody. Vodík se uchovává v tlakové nádobě a kyslík se odebírá ze vzduchu. Vzhledem k tomu, že zde nedochází k procesu spalování, neuvolňují se škodlivé emise a jediným vedlejším produktem je čistá voda. V přeměně uhlíkového paliva na energii je navíc technologie palivových článků dvakrát účinnější než proces spalování.

Vodík se pro DHL stává zajímavou alternativou především pro dodávky do 4,5 tuny, kde současná elektrická varianta disponuje dojezdem pouhých 200 kilometrů. Vodíková verze by tento dojezd měla prodloužit na 500 kilometrů a poskytnout možnost rychlého dotankování v sítí vodíkových pump, kterých je momentálně v Německu přes 70 a do konce roku by se měly přehoupnout přes stovku. DHL tak tímto krokem dále snižuje emise v provozu, což podporuje její plán na bezemisní fungování společnosti do roku 2050.

Více ZDE.


Lepší dny na obzoru pro moderní energetiku ve Španělsku

Dubnové volby ve Španělsku sice jasně neurčily podobu nové vlády, je ale jisté, že se blízká na lepší časy pro nízkouhlíkovou energetiku. Volební plány nejsilnějších stran se totiž protínají v oblastech dekarbonizace a podpory moderní energetiky. Konkrétně by měly přinést impuls v oblasti aukcí nových kapacit s cílem 30 gigawatt nových čistých zdrojů a navýšení podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny na 70 % do roku 2030.

Pokud se tyto strategie naplní, mohlo by se Španělsko stát dalším tahounem moderní energetiky se silným zázemím v solární a větrné energetice. Pokud se navíc vítězní socialisté spojí s dalším silným hráčem stranou Podemos, bude Španělsko pravděpodobně usilovat o 50% snížení všech emisí do roku 2030.


Aktualne z moderni energetiky