Novinky ze světa moderní energetiky

 

Tým AliES pro vás každý měsíc vybírá ty nejprogresivnější studie a sleduje světové trendy, které určují směr vývoje dnešní moderní energetiky.  Dubnové vydání píše o nových plánech předních světových firem v oblasti nízkouhlíkové energetiky, nekontrolovaným emisím v letecké dopravě či plánech a kritice přístupu firmy Amazon k nízkouhlíkové budoucnosti.
Pro přihlášení k odběru se prosím přihlašte k odběru newsletteru na spodu titulní stránky www.alies.cz
Příjemné a inspirativní čtení Vám přeje tým AliES.

Amazon pokračuje v expanzi obnovitelných projektů. Jeho zaměstnanci ale žádají mnohem ambicióznější cíle.

Americký gigant Amazon ohlásil výstavbu 3 nových větrných parků ve Švédsku, Irsku a Spojených státech, které by měly ročně dodávat 670 tisíc megawatthodin elektrické energie ročně. Jenom velikost plánovaného větrného parku v Irsku bude mít instalovanou kapacitu srovnatelnou s třetinou všech větrných turbín v ČR. Amazon si tímto způsobem zasmluvňuje nákup elektrické energie na několik let dopředu za předem dané ceny. Tento způsob výstavby, známý také jako PPA (Purchase Power Agreement), je čím dál tím oblíbenější formát udržitelného odběru čisté elektrické energie pro soukromý sektor.

Ve stejnou chvíli podepsalo více než 6 tisíc zaměstnanců Amazonu otevřený dopis adresovaný vedení firmy, ve kterém žádají přepracování současného plánu firmy v oblasti nízkouhlíkové strategie. Podle nich je totiž málo ambiciózní a nedostatečně reaguje na urgentnost změn klimatu. V dopise také kritizují nedávné rozhodnutí firmy nakoupit 20 tisíc kusů dodávek Mercedes Sprinter v dieselové variantě, když stejné dodávky jsou dostupné i v elektrické variantě. Společnost s takto velkým vlivem by podle svých zaměstnanců měla být lídrem nízkouhlíkových řešení v podnikání a nastavovat laťku ostatním. Proaktivní přístup zaměstnanců firmy je způsoben také tím, že část zaměstnaneckých benefitů je proplácena ve formě akcií. Amazon byl také nedávno kritizován organizací Greenpeace za nedodržování cílů pro odběr zelené elektrické energie pro svá datová centra. Firma tak čelí tlaku z více stran a bude zajímavé sledovat, jak se k tomu postaví.


Emise v letecké dopravě neustále rostou. Ryanair už patří mezi 10 největších znečišťovatelů v Evropě.

Špatné zprávy přicházejí ze sektoru letecké dopravy. Zatímco cestující si užívají relativně levné lety, emise v letecké dopravě se za posledních pět let v Evropě zvýšily o 26 %. Důvodů je několik, ale podle analýz Transport & Environment mezi ty hlavní patří nepřítomnost daně z leteckého paliva, vyloučení letecké dopravy ze systému obchodování  s emisními povolenkami (ETS) a neexistence daně z přidané hodnoty na letenky. Evropským leteckým společnostem se tak daří navyšovat objemy letů bez povinnosti platit za vzniklé emise. Pro příklad, britská letecká společnost Jet2 zvýšila své emise skleníkových plynů o 20 % za posledních 12 měsíců. Irská nízkonákladová společnost Ryanair se dokonce zařadila mezi 10 největších znečišťovatelů v Evropě, kam tradičně spadaly pouze uhelné elektrárny.

Účinnost regulace potvrzuje pokles emisí o 11,6 % za posledních 5 let z průmyslu spadajícího pod ETS. Současný systém totiž nijak nemotivuje aerolinky ke snižování emisí a investicím do alternativních paliv. Ty jsou přitom k dispozici a již několik firem na světě začíná vyrábět tzv. syntetická paliva, kde se pomocí energie z obnovitelných zdrojů a uhlíku zadrženého z atmosféry vyrábí emisně neutrální palivo. Švédsko naopak minulý rok spustilo sociální kampaň za pokles létání, která překvapivě přinesla pokles cestujících letadlem a nárůst vlakové přepravy.

 


Firmy se zavazují k uhlíkové neutralitě a většímu využívání obnovitelných zdrojů

Další společnosti se přidávají k závazkům uhlíkové neutrality nebo 100% využívání obnovitelných zdrojů ve svých provozovnách. Mezi nimi například i firma Iron Mountain, jeden z největších provozovatelů datových center ve světě. Firma nově podepsala PPA kontrakty na odběr elektrické energie z větrných parků v množství, které jí na dalších 15 let zajistí 100% odběr zelené energie pro svá datová centra.

Verizon, jedna z největších amerických telekomunikačních firem, oznámila cíl pro uhlíkově neutrální fungování firmy do roku 2035. Současně se také zavázal k 50% dodávkám energie z obnovitelných zdrojů do roku 2025. Podobně jako například Vodafone v České republice toho firma plánuje dosáhnout využitím digitalizace a internetu věcí (IoT), který chytře propojuje jednotlivé technologie za účelem zvýšení efektivity a celkové úspory energie.

Švýcarská firma Nespresso známá svými kávovary a kapslemi zase vydala otevřenou výzvu na další hráče v tomto odvětví za účelem vytvoření účinnějšího recyklačního procesu hliníku, ze kterých jsou vyrobeny kávové kapsle. Program by měl přispět k účinnému celosvětovému systému recyklace hliníkových kapslí a maximálnímu využití tohoto vysoce recyklovatelného materiálu. Nespresso již dříve podepsalo smlouvu s těžařskou firmou Rio Tinto na udržitelnou těžbu hliníku pro využití v kávovém byznysu.


Nová energie Česka

V pátek 5. dubna v prostorách bývalé kotelny v pražském Karlíně spustil Svaz moderní energetiky kampaň Nová energie Česka. Ta si klade za cíl prosadit podmínky pro růst obnovitelných zdrojů, snižování energetické náročnosti budov nebo elektromobility. Kampaň také připraví půdu pro nástup inovativních řešení v oblasti digitalizace či podporu startupů, které nabídnou nástroje pro chytré domácnosti, města a firmy.

Důležitý kontext celé akci dodal hlavní host, přední světový klimatolog, Hans Joachim Schellnhuber, jehož přednáška vyvolala velkou reakci z publika. Následně také silně rezonoval jeho rozhovor s Týdeníkem Respekt, což jen ukazuje na zvýšený zájem Čechů v otázkách klimatické změny a případných řešení.

Akce se zúčastnily zástupci ministerstev, soukromého sektoru i akademické sféry. Výstup formou tiskové zprávy k dispozici ZDE.


Aktualne z moderni energetiky