Novinky ze světa moderní energetiky

 

Tým AliES pro vás každý měsíc vybírá ty nejprogresivnější studie a sleduje světové trendy, které určují směr vývoje dnešní moderní energetiky. Červnové vydání píše o aktuálním počtu pracovních pozic v obnovitelných zdrojích, novinkách ze sektoru elektromobility nebo o programu na monitorování emisí ze všech elektráren na světě. 
Pro přihlášení k odběru se prosím přihlašte k odběru newsletteru na spodu titulní stránky www.alies.cz
Příjemné a inspirativní čtení Vám přeje tým AliES.

Slunce, vítr a akumulace se stanou páteří světové přenosové soustavy

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) vydal svou každoroční zprávu New Energy Outlook, která potvrzuje pokračující trend elektrifikace a vyzdvihuje solární a větrnou energii jako klíčové zdroje v roce 2050. Poptávka po elektrické energii by se měla zvýšit o 62 % v následujících 30 letech, což s sebou přinese navýšení globální instalované výrobní kapacity až o 300 %. To si vyžádá investice okolo 13 trilionů dolarů, z čehož téměř 10 trilionů připadne na solární a větrné technologie. Dalších 840 miliard dolarů bude podle propočtů zainvestováno do bateriových systémů a zhruba 11,4 trilionů dolarů do rozvoje sítí.

Naopak se ukazuje, že zemní plyn nejspíše nebude plnohodnotnou náhradou za současné zdroje, nýbrž bude využíván především pro účely flexibility. Tempo jeho růstu do roku 2050 se odhaduje na pouhých 0,6 % ročně.

Zdroj: Bloomberg New Energy Outlook 2019

Co se technologií obnovitelných zdrojů týče, ty budou pokračovat v trajektorii poklesu cen. S každým zdvojnásobením instalované kapacity solární energie se sníží cena o 28 %, větrné o 14 % a u bateriových systémů o 18 %.

 

Pokles ceny technologií obnovitelných zdrojů od roku 2010.

Více ZDE.


Obnovitelné zdroje napříč planetou zaměstnávají již přes 11 milionů lidí

Sektor obnovitelných zdrojů ve světě zaměstnával ke konci roku 2018 na 11 milionů lidí. To je nárůst o zhruba 700 tisíc pracovních pozic oproti předchozímu roku. Pracovní příležitosti nicméně zůstávají koncentrované v několika málo regionech jako Čína, Brazílie, Spojené státy, Indie nebo Evropská unie. Čína drží 39 % všech pracovních pozic v tomto sektoru. V EU, která zaměstnává na 1,25 milionu lidí v tomto sektoru, je největším zaměstnavatelem Německo s 291 tisíci pracovních pozic. Solární energetika zůstává největším zaměstnavatelem v oblasti obnovitelných zdrojů na světě s 3,6 miliony aktivních pracovních pozic.

Další zajímavou statistikou je poměr žen zaměstnaných v tomto sektoru, který se drží na 32 %, což je o 10 % více, než zaměstnává sektor ropy a plynu. Ukazuje se, že sektor obnovitelných zdrojů dokáže vytvářet kvalitní pracovní místa a v mnoha zemích jejich počet mnohonásobně převyšuje počet pracovních míst vytvořených v klasické fosilní energetice (v USA je poměr 3:1 ve prospěch obnovitelných zdrojů).

Více ZDE.


Nová elektrická auta od BMW. VW spouští čistý car sharing. Porovnejte si náklady mezi elektromobilem a vaším současným vozem.

Německé automobilky cítí, že jim začíná ujíždět vlak čisté dopravy. Zatímco asijské nebo americké firmy již vydali několik čistě elektrických modelů, v Evropě je vývoj zatím pomalejší. Například česká Škoda má v nabídce pouze jeden čistě elektrický vůz a jeho velikost neuspokojí běžného řidiče. BMW trochu překvapivě vydalo zprávu, že svých plánovaných 25 nových elektrických nebo hybridních modelů vypustí na trh o 2 roky dříve v roce 2023.

Volkswagen naopak spustil svou platformu pro sdílení aut WeShare, která nabízí pouze elektrické vozy. Pilotním městem pro provoz se stal Berlín, kde firma vypustila do ulic na 1500 elektrických e-golfů. Další modely aut a nová města jsou za rohem, Praha je mezi horkými adepty do roku 2020. VW navíc v USA odhalil, jak bude vypadat jeho nový elektrický model ID crozz a je na co se těšit.

Více ZDE.

Kalifornská energetická společnost Southern California Edison spustila online porovnávač nákladů na vlastnictví vozidla, kde si každý může porovnat cenu svého vozu oproti elektrické variantě. I přes to, že výsledky zahrnují daňové úlevy specifické pro tento region, lze z výpočtů vyčíst například ušetřené náklady na palivo nebo údržbu vozu.

 


Google zafinancoval program na satelitní monitorování emisí každé elektrárny na světě

Společnost WattTime, která už má za sebou úspěchy s iniciativou Carbon Tracker nebo službou AER monitorující aktuální množství obnovitelné energie v síti, se chystá na spuštění opravdu revoluční novinky. Jedná se o software, který je schopný v reálném čase s využitím satelitů monitorovat různé druhy emisí prakticky všech elektráren světa. To může pomoci lepšímu monitoringu světových emisí (je totiž běžné, že státy uměle podhodnocují hodnoty vypuštěných emisí) nebo lepšímu plánování výstavby nových obnovitelných zdrojů v lokalitách, kde můžou nejvíce přispět k redukci emisí.

Znečištěné ovzduší totiž každý rok zabijí více než 5 milionů lidí a je pátou největší příčinou úmrtí na planetě. WattTime tvrdí, že díky infra červenému záření bude moci monitorovat množství kouře i tepla vycházející z komínů elektráren včetně vypuštěné vody potřebné k chlazení, emisí dusíku, oxidu uhličitého nebo hodnot o znečištění vody například dusičitany nebo rtuť.

Výsledky bude program ukazovat na webovém portále dostupném široké veřejnosti.

WattTime na vývoj právě získal 1,7 milionu dolarů od společnosti Google a oporu má také v dlouholetém partneru Rocky Mountain Institute.

Více ZDE.


Aktualne z moderni energetiky