Novinky ze světa moderní energetiky

 

Tým AliES pro vás každý měsíc vybírá ty nejprogresivnější studie a sleduje světové trendy, které určují směr vývoje dnešní moderní energetiky.  Březnové vydání píše o nových technologických rekordech solární a větrné energie, posunech v nabíjení a recyklaci baterií a klimatizačních jednotkách jako výzvě pro nízkouhlíkovou budoucnost.
Pro přihlášení k odběru se prosím přihlašte k odběru newsletteru na spodu titulní stránky www.alies.cz
Příjemné a inspirativní čtení Vám přeje tým AliES.

Nejvýkonnější větrná turbína a solární panel na světě? To vše v březnu 2019.

Největší pevninská větrná turbína na světě nyní vyrábí čistou elektrickou energii v Nizozemsku s výkonem 5,3 megawatty s očekávanou průměrnou roční výrobou 20 GWh. Tato novinka navazuje na předchozí model od GE o výkonu 4,8 MW a průměru lopatek 158 metrů, které od roku 2017 vykazují o 30 % vyšší výkon oproti předchozí generaci a dosahují maximální hlučnosti 104 db. Turbíny s velkými lopatkami jsou vhodné do lokalit s menší až střední silou větru jako Německo, Turecko a Austrálie. Jsou také ekonomicky vhodné pro aukce nových kapacit kvůli schopnosti vyrobit 1 MWh elektrické energie za nejnižší cenu. V minulém roce se 1 MWh energie z větru soutěžila v Německu za 61 EUR.

 

Zdroj: GE  Renewable Energy

Další průlom zaznamenal solární byznys s novinkou od americké firmy SunPower, která představila novou generaci panelů na střechy rodinných domů, které jsou schopny vyrobit o 60 % více energie na stejnou plochu v porovnání s běžnými panely na trhu. Nová technologie umožnuje zvýšit výkon jednoho panelu na 400 W, to například u 6 kW domácího systému znamená instalaci pouze 15 panelů namísto běžných 23 kusů.

Pokud vás zajímá to nejnovější ze světa solární energie, navštivte v polovině dubna největší akci věnované fotovoltaice a akumulaci v ČR.


Boj s časem – klimatizace mohou zásadně promluvit do spotřeby energie v rozvojových zemích

Očekává se, že do roku 2050 se má na světě nainstalovat na 3,3 miliardy nových klimatizačních jednotek, a to především rozvojových a nízkopříjmových státech. V mnoha případech jsou stejně nutná jako existence topení v českých podmínkách. Současné klimatizační jednotky jsou navíc velmi neefektivní. Maximální teoretická energetická účinnost klimatizací je dnes 14 % (většina instalovaných jednotek ve světě je na hranici 8 %). Výzva Global Cooling Prize si klade za cíl nastartovat technologický vývoj v této oblasti, který by docílil alespoň 5ti násobného zvýšení energetické efektivity u těchto jednotek (včetně dosažení dalších technologických kritérií). Celá výzva tak nabízí velkou byznys příležitost pro firmy po celém světě, které  se zaměřují na inovativní a energeticky efektivní technologická řešení .

Zdroj: Rocky Mountain Institute

Do roku 2030 bude zhruba polovina světové populace vystavena potencionálně nebezpečným teplotám pro člověka. Nárůst potřeby chlazení ve světě roste obrovským tempem a je téměř povinností například v částek Indie. Tato výzva nyní cílí na technologické inovátory, kteří dokáží přijít s řešením nízkoenergetického chlazení, které by pomohlo snížit globální dopad chlazení na emise CO2. Projekt kromě Indické vlády podpořily i další významní hráči jako Rocky Mountain Institute či miliardář Richard Branson.


Finská společnost dokáže úspěšně recyklovat až 80 % materiálu lithium-iontových baterií

Fortum, finská společnost zabývající se energetickými řešeními pro čistou mobilitu, vynalezla proces, při kterém je schopna recyklovat až 80 % veškerého materiálu v nejpoužívanějších bateriích pro elektrická vozidla. Tento proces efektivně zpracovává nikl, kobalt a další cenné materiály často spojované s environmentálními a humanitárními problémy. Současná EU legislativa nařizuje recyklaci alespoň polovinu materiálu používaného v bateriích.

Společnost je také v popředí nabíjecí technologie pro elektromobily. Nedávno uzavřela smlouvu s norským hlavním městem na instalaci bezdrátových nabíjecích stanic na bázi indukčního nabíjení. Nabíjecí stanice budou instalované v zemi přímo v parkovacích místech pro taxi službu. Vozy budou muset mít nainstalován přijímač, který lze doinstalovat na jakýkoliv elektromobil na trhu bez větších nákladů. Výrobce tvrdí, že nabíjecí proces vykazuje 96% účinnost, což je o několik procent více než u kabelových nabíječek. Spolupráce s norským Oslem není náhoda. Veškeré tamní taxíky budou totiž muset být čistě na elektrický pohon do roku 2023.

Více o Fortrum ZDE.

Za 10 let bude podle odhadů až 800% nárůst poptávky po niklu a manganu a zhruba 150% nárůst po kobaltu. Tyto materiály recyklační proces uvádí zpátky do hry.


Veletrh Amper 2019 představil nejnovější trendy moderní energetiky v ČR

Aliance pro energetickou soběstačnost společně s Obnovitelně.cz a dalšími partnery připravila den nabitý moderní energetikou. Na konferenci s názvem Moderní energetika pro domácnosti a firmy vystoupila řada českých expertů z oblastí fotovoltaiky, akumulace, chytrých budov, financování či legislativy.  Představen byl také další vývoj kampaně Klub moderních firem či novinky v možnostech komunitního sdílení energie od advokátní firmy Doucha & Šikola.

Prezentace ke stažení a kompletní fotogalerii najdete na webu AliES.


Aktualne z moderni energetiky