fbpx

Francouzská Energetická regulační komise (CRE) v pondělí zveřejnila výsledek již druhého kola aukcí v oblasti energetických inovací. Aby měly inovativní technologie šanci uspět vedle těch zavedených, organizují pro ně vlády po celém světě zvláštní kola aukcí. V těch francouzských mohou podle pravidel z předloňského roku soutěžit jen ty projekty fotovoltaiky (u těch je vývoj nejpřekotnější), které využívají nové typy solárních článků, které je inkorporují do silnic nebo budov, anebo také projekty, které s pomocí lepšího softwaru optimalizují výkon jednotlivých instalací anebo distribuční síť. S 80 MW z vysoutěžených 146 MW aukci ovládla agrivoltaika.

Agrivoltaika je elegantním spojením zemědělství a výroby elektřiny, na jehož výhody AliES i SME dlouhodobě poukazují (tento týden už jednou na Obnovitelně.cz). Společnost Sun’Agri, která si zapsala 22 z 31 vybraných projektů, je ve Francii nejznámější a orientuje se na nadzemní konstrukce (ve výšce okolo 5m) v sadech a vinících na jihovýchodě země. Aby její instalace zachytily co nejvíce slunečního záření a optimálně je distribuovaly mezi solární články a pěstované plodiny, využívají pohyblivý systém panelů (tzv. dynamic tracking system), který panely naklání podle pohybu slunce na obloze a podle potřeb zemědělce.

Průměrná vysoutěžená cena byla podle úřadu 81,5 EUR/MWh, což je přibližně stejně jako v předchozích kolech. Pro srovnání je to více než obvyklá aukční cena u obyčejných pozemních instalací (cca 50-60 EUR/MWh), ale méně, než kolik by mohli nabídnout výrobci energie na střechách budov (kde náklady mohou převyšovat 100 EUR/MWh). Úspěch v aukci vývojářům v oblasti agrivoltaiky zajistí, že za vyrobenou elektřinu pokryjí provozní náklady a během několika let i ty investiční. Smlouvu s regulátorem uzavírají na 20 let.

Zdroj: pv-magazine.com
Obrázek: agrivoltaiky v regionu Piolenc na jihovýchodě Francii, zdroj: Sun’Agri.