fbpx

Ano, podobně jako podobné modely totiž pracují s konceptem “dvojího využití” (dual use). O těch se hovořilo na webináři „Nová etapa solární energetiky: Jak zužitkovat agrivoltaiku a vodní fotovoltaiku“, který se uskutečnil 12. listopadu 2020 dopoledne na platformě Zoom. Účastníci se bavili o tom, jak lze pole nebo pastvinu využít nejen pro naše žaludky, ale zároveň i pro elektrospotřebiče. Jak využít jezero pro rekreaci i výrobu elektřiny, dálnici pro dopravu i elektroenergetiku. Zkrátka se hovořilo o chytré decentralizované energetice zítřka. O tom, jak využít potenciálu agrivoltaiky a vodní fotovoltaiky v Česku, pohovořili pečlivě vybraní panelisté z veřejného i soukromého sektoru.

Jiří Bím z ČVUT představil potenciál využití fotovoltaiky na ochranných pásech polí. Podnikatel Lukáš Juřina hovořil o své vizi kombinování energetiky a zemědělství. Na současné legislativní bariéry poukázal poslanec Radek Holomčík a zástupci Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství.

V druhé části představili zástupci Sev.En Energy a PKÚ své plány na umístění fotovoltaiky v lokalitách zatopených lomů na severozápadě Čech. Jan Marešovský z Photon Water Group navázal popisem pontonů, panelů, vlnolamů a jiných technologií, které se používají a které by se daly použít na překlenutí problémů spojených s produkcí elektřiny na vodní hladině.

Webinář byl uspořádán Aliancí pro energetickou soběstačnost a Svazem moderní energetiky v rámci Cirkulačního hubu s podporou TAČR.

Pokud jste seminář zmeškali, nevadí, můžete využít níže nasdílený záznam!