Předvolební speciál – plány politických stran v moderní energetice

Nástup obnovitelných zdrojů, akumulace energie nebo elektromobility jsou trendy, které postupně mění energetiku ve světě i v Česku. Oslovili jsme proto hlavní politické strany s anketními otázkami a podívali se i do jejich programů. Pro analýzu názorů politických stran k české energetice jsme položily otázky stranám, které jsme vybrali podle předvolebního průzkumu České televize. Naše anketa tak může doplnit pohled na tematické předvolební debaty, ve kterých oblasti moderní energetiky příliš prostoru nedostaly. Své odpovědi zaslaly KDU-ČSL, TOP 09, ODS, KSČM, Piráti, Zelení a ČSSD. U Hnutí ANO, STAN a SPD byly využity volební programy.

„V hodnocení přístupu budoucí energetické politiky státu jsme se zaměřili především na přístup k inovacím (využití obnovitelných zdrojů, akumulace energie, elektromobility) a konkrétní návrhy, jak tyto moderní směry energetiky více posunout vpřed. Naopak ztrátové hlasy získávaly především ty strany, které se hlásí k rozšiřování jaderné energetiky, ale vůbec neřeší potřebné schéma pro financování jejich výstavby nebo rizika, která může tento projekt pro domácí energetiku přinést,“ shrnuje hlavní myšlenky ankety Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

„Není překvapením, že obnovitelné zdroje podporují především Zelení, zajímavé body na rozhýbání inovativní energetiky však má také KDU-ČSL, TOP 09 a body k podpoře samovýroby elektřiny najdeme také v programu Hnutí ANO nebo v ideovém pohledu na směřování Česka v knize Andreje Babiše O čem sním, když náhodou spím,“ shrnuje výsledky ankety Veronika Hamáčková ze Solární asociace.

 

snimek_obrazovky_2017-10-17_v_14.31.43_1.png

snimek_obrazovky_2017-10-17_v_14.32.17_0.png

Podrobnější porovnání programů jednotlivých stran pak bude publikováno na Obnovitelně.cz:

  • energetická politika (úterý 17. října)
  • podpora obnovitelných zdrojů a elektromobility (středa 18. října)
  • přístup k dalším jaderným reaktorům a novým projektům obnovitelných zdrojů energie (čtvrtek 19. října) 

Naši partneři

logo4.pngcs_korporatni_bankovnictvi_nove_logo_0.pngsolarniasociace_logo_0.jpg