Chytrá energie pro domácnosti a firmy na mezinárodní výstavě Infotherma 2018

V pondělí 22. 1. se na výstavě Infotherma v rámci konference Chytrá energie pro domácnosti a firmy sešli odborníci z oblasti využívání obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti, aby diskutovali o možnostech energeticky šetrného bydlení nebo podnikání. Mezi řečníky byli mimo jiné Vladimír Sochor z Ministerstva průmyslu a obchodu nebo Jan Fousek reprezentující nově vzniklou Asociaci pro akumulaci a baterie AKU-BAT. Mluvilo se o možných způsobech čerpání podpory na úspory energie, moderních způsobech využívání obnovitelných zdrojů i o příkladech energeticky soběstačných domů.​

Kontext konference v rámci výstavy Infotherma byl zjevný. S klesajícími cenami technologií obnovitelných zdrojů, energetických úspor a dalších opatření vedoucích k větší soběstačnosti domácností a firem roste zájem z řad firem i koncových zákazníků tyto technologie využívat. Přímo úměrně také roste zájem dodavatelů tyto technologie prodávat a instalovat. Cílem této konference bylo propojit tyto dva světy a sdílet cenné informace, které pomohou lidem energeticky zefektivnit jejich domácnost nebo firmu či zainvestovat do opatření , která mohou přinést ekonomický benefit a větší komfort.

Úvodní slova konference patřila Vladimíru Sochorovi z Ministerstva průmyslu a obchodu, který se dlouhodobě zabývá energetickými úsporami. Jejich roli v kontextu celé konference, České republiky a celkové debatě o obnovitelných zdrojích, představil ve své prezentaci. Mluvil také o iniciativách na podporu těchto úspor ze strany Ministerstva.

alies_intoterma_2018_6_of_57small.jpg

Prezentace Vladimíra Sochora ke stažení zde.

 

Lukáš Minařík působící na Minsterstvu životního prostředí poté zahájil blok Chytrá energie pro domácnosti, ve kterém představil novinky v programu Nová zelená úsporám a shrnul možnosti, které tato výzva nabízí občanům ke zvýšení komfortu bydlení a využívání obnovitelných zdrojů energie.

alies_intoterma_2018_12_of_57small.jpg

Prezentace Lukáše Minaříka ke stažení zde.

 

Pavel Hrzina, který vede pracovní skupinu pro malé zdroje a akumulaci v rámci Solární asociace a zároveň působí v Univerzitním centru energeticky efektivních budov na ČVUT v Praze , hovořil o výhledech a technicky reálných možnostech získání flexibility v podmínkách běžných českých domácností a to jak v bytových jednotkách tak v rodinných domech.

alies_intoterma_2018_15_of_57small.jpg

Prezentace Pavla Hrziny ke stažení zde.

 

Realizaci moderních technologií obnovitelných zdrojů a chytré domácnosti představil Radovan Burkovič, majitel rodinného domu v Ostravě, který se už několik let snaží dovést svůj dům k energetické soběstačnosti. Právě za komplexní přístup získala tato ostravská domácnost nejvyšší hodnocení od odborné poroty v soutěži Obnovitelné desetiletí (Obnovitelná energie pro rodiny). Soutěž, která před dvěma lety zmapovala a vyhodnotila ty nejlepší projekty v oblasti obnovitelných zdrojů v ČR.​

Nejen o zkušenostech s moderní a energeticky soběstačnou domácností mluvil Radovan Burkovič ve své prezentaci, která je ke stažení zde.

 

Posledním řečníkem prvního bloku byl Jaroslav Bečvář ze společnosti PROPULS SOLAR s.r.o., která vyvíjí malé i velké solární systémy včetně jejich instalace. Právě o výhodách moderní fototermiky se můžete dozvědět v jeho prezentaci, která je ke stažení zde.

alies_intoterma_2018_28_of_57_small.jpg

Druhý blok konference začal Jakub Zemánek z České spořitelny, který představil jejich produkt na úspory energie ve firmách s názvem Top Energy Effect. Prezentace Jakuba Zemánka ke stažení zde.

Jakub Zemánek - "Tam, kde firmy vidí nutný výdaj, my vidíme skrytý potenciál. Poradenství a financování energetických úspor."

alies_intoterma_2018_30_of_57small.jpg

 

Petr Novotný z RENARDS dotační mluvil o možnosti získat podporu pro solární elektrárny, kterou mohou využít firmy v rámci programů ministerstva průmyslu. Nabízené prostředky dosahují 2 miliard korun a psali jsme o něm i na Obnovitelně.cz

Prezentace Petra Novotného ke stažení zde.

 

Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace pro akumulaci a baterie (AKU-BAT), hovořil o aktuálních legislativních výzvách pro velké bateriové systémy a popsal také současnou situaci ve světě. V jeho prezentaci mimo jiné najdete, jak mohou firmy využít akumulaci pro svoje podnikání a jaká je praxe velkých světových firem.

alies_intoterma_2018_45_of_57small.jpg

Prezentace Jana Fouska ke stažení zde.

alies_intoterma_2018_35_of_57small.jpg

Celou konferenci zakončila prezentace Aleny Hosnédlové z Nano Energies. Společnost, která se zabývá nákupem a prodejem elektrické energie čistě z obnovitelných zdrojů. Její nová divize Digital energy services navíc působí jako tzv. agregátor flexibility, který podporuje akumulaci, flexibilní výrobu a spotřebu elektrické energie pro účely finančního zhodnocení. Jak může Nano Energies ušetřit firmám a domácnostem výdaje za energie se dozvíte v prezentaci Aleny Hosnédlové, která je ke stažení zde.

Odborným partnerem této konference byla Solární asociace. Mediálním partnerem akce byl portál Obnovitelně.cz. Mezi další partnery konference patřila Česká spořitelna, Renards dotační , Nano Energies, PROPULS SOLAR a Asociace pro akumulaci a baterie.

Naši partneři

logo4.pngcs_korporatni_bankovnictvi_nove_logo_0.pngsolarniasociace_logo_0.jpg